Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Zamów motoreduktory.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne układy napędowe składające się głównie z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w licznych zastosowaniach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, dlatego zawsze powstaje drobna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne części jak sprzęgła lub hamulce. Największym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane zestawy, które da się bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do wymogów danego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na żmudne pomiary oraz testy różnych układów elementów. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do niewielkich, średnich lub dużych obciążeń, jak również do długiego lub krótkiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem różnych rodzajów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak podnośniki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome czy wertykulatory. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż liczbę możliwych kombinacji, jakie teraz oferują wiodący producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved