
Zamów silnik na prąd stały.
Wiele rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, olbrzymie bądź małe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób pracy i życia, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich modułów składają się.
Co trzeba wiedzieć o silnikach prądu stałego?
Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie dwustu lat i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich budowy, następnie modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w wszelkiego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych naukowców połowy XIX w., jak np. Zénobe Gramme, Michael Faraday oraz Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, statora, wirnika, komutatora oraz szczotek. Obecnie powszechnie stosowane są również silniki bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu cenione za wyjątkową niezawodność, jak również ciche działanie.
Silniki na prąd stały to napęd licznych powszechnie używanych urządzeń
Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są stosowane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD/DVD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem pociągów i samochodów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniki DC wykorzystują także hobbyści do tworzenia najróżniejszych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki DC o niewielkiej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach hobbystycznych albo z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od najlepszych światowych marek.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]