Izolacja pionowa i pozioma – z jakiego powodu trzeba je wykonać?

Każdy, kto ma w planach budowę domu, pragnie, aby jak najdłużej jego stan był idealny. Nie stanie się to jednak możliwe, jeśli nie będzie wykonana prawidłowa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja bardzo dobrze ochrania przed wilgocią na ścianach, a tym samym sprawia, że są one odporne na powstawanie plam, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Jednym z objawów nieskutecznej izolacji budynków jest zawilgocenie ścian. Do tego dodać trzeba puchnące tynki oraz przytoczone we wstępie artykułu plamy, które najczęściej występują na parterze i w piwnicy. Tego typu problemy bardzo często spotykane są w tych domach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki stare, czy te nowe. Aby odtworzyć niepoprawnie zrobioną lub brakującą izolację poziomą, powinno się określić do jakiej wysokości powinna ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej 10 nawiertów biegnących na skos. Następnie wykonane wloty trzeba napełnić wykorzystując do tego celu specjalny roztwór uszczelniający. Jest on higroskopijny, dzięki czemu skutecznie uszczelnia fugi i uniemożliwia przedostawanie się wody w górne części ściany. By jednak izolacja pozioma była naprawdę skuteczna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej. W tym celu powinno się najpierw skuć tynki, które zostały zawilgocone, oczyścić mury, pogłębić fugi, a na koniec zabezpieczyć całość środkiem, który działa izolująco. Dopełnieniem robót budowlanych jest ocieplenie ścian styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją zrobić?

Wykonanie hydroizolacji budynku najlepiej jest zlecić mającej doświadczenie ekipie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wówczas można być pewnym, że prace zostaną przeprowadzone należycie, a izolacja się sprawdzi.

Copyright © . All Rights Reserved