
Fundamenty to najważniejszy element każdego budynku. Już na etapie stawiania budynku trzeba zadbać o to, żeby konstrukcja była wytrzymała. Służy do tego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się w takim razie dlaczego warto w nią zainwestować.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – w budynkach mieszkalnych i produkcyjnych
Warunki środowiskowe mocno oddziałują na konstrukcję domu. Niekorzystne skutki ma szczególnie oddziaływanie wilgoci, co może być przyczyną szybkiej utraty ciepła. Mokre fundamenty sprawiają, że rośnie współczynnik przepuszczalności cieplej nieruchomości, a co za tym idzie – podnoszą się koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najczęściej wykorzystywaną formą hydroizolacji, która pomaga dom przed szkodliwym działaniem wody oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Używa się ją zarówno przy nieruchomościach użytkowych, jak i przemysłowych. Podstawę budynku chroni się za pomocą rozmaitych sposobów izolacji. Izolację przeciwwodną wykorzystuje się w skrajnych przypadkach, gdy woda występuje w pobliżu fundamentów. Z kolei znacznie częściej używana jest lekka izolacja, która pomoże zabezpieczyć fundamenty przed naturalną wilgocią.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – lepiki i folie PCW
Podstawę nieruchomości można izolować na zewnątrz oraz od wewnątrz. Służą do tego rozmaite elementy budowlane, np. tzw. lepiki, folie tłoczone, zaprawy asfaltowe czy emulsje silikonowe. Pamiętajmy, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga przygotowania osobnych projektów dla newralgicznych punktów takich jak narożniki, załamania i zespojenie ścian. Dlatego roboty warto powierzyć firmom posiadającym wieloletnie doświadczenie w tym zakresie – tylko wówczas będziemy pewni, że nasz dom jest odpowiednio chroniony przed oddziaływaniem wód gruntowych.