Jak skutecznie myć ręce? Wszystko, co musisz wiedzieć o myciu i codziennej dezynfekcji rąk

W dobie pandemii koronawirusa częste i prawidłowe mycie rąk jest szczególnie ważne. Zastanawiasz się, kiedy, czym i w jaki sposób to robić? Wyjaśniamy, jak skutecznie myć ręce i czego warto używać do codziennej dezynfekcji dłoni.

Dlaczego trzeba myć ręce?

Na naszych dłoniach gromadzi się nie tylko widoczny na pierwszy rzut oka brud, ale też bakterie i wirusy. W ciągu dnia wielokrotnie – i często nieświadomie – dotykamy dłońmi błon śluzowych oczu, nosa i ust, tym samym umożliwiając patogenom wtargnięcie do naszego organizmu. Prawidłowe mycie rąk jest skuteczne w usuwaniu bakterii i wirusów – w tym również koronawirusa – z naszych dłoni, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko zarażenia się.

Kiedy należy myć ręce?

W czasach pandemii koronawirusa jest szczególnie ważne, aby myć ręce po każdym pobycie w miejscu publicznym, takim jak sklep czy komunikacja miejska. Dlatego zawsze myjemy ręce:

 • po powrocie do domu,
 • po przyjściu do pracy,
 • przychodząc do kogoś z wizytą itp.

Inne sytuacje, w których należy myć ręce, to:

 • po wizycie w toalecie,
 • przed rozpoczęciem i po zakończeniu przyrządzania posiłku,
 • przed jedzeniem,
 • po zasłonięciu rękoma ust podczas kichnięcia lub kaszlnięcia,
 • po użyciu chusteczki do nosa,
 • po zdjęciu maseczki,
 • po kontakcie z osobą chorą,
 • po kontakcie ze zwierzęciem,
 • po zmianie pieluszki dziecka lub opróżnieniu jego nocnika,
 • po wyczyszczeniu kuwety.

Jak skutecznie myć ręce?

Rozróżnia się 3 rodzaje mycia rąk: socjalne, higieniczne i chirurgiczne. Socjalne mycie rąk jest najprostsze i polega na myciu rąk ciepłą wodą i mydłem przez 10-15 sekund w sytuacjach, które wymieniliśmy wcześniej, tj. po wizycie w toalecie, kontakcie z żywnością itp. Chirurgiczne mycie rąk jest stosowane przez kadrę medyczną przed operacjami – trwa 3-5 minut i jest połączone z dwukrotną dezynfekcją dłoni i przedramion.

Jak myć ręce? Na co dzień wystarczające jest socjalne mycie rąk. Jednak w czasach pandemii koronawirusa po każdej wizycie w miejscu publicznym oraz po kontakcie z osobą, która może być zarażona, warto wykonywać higieniczne mycie rąk.

Higieniczne mycie rąk trwa od 40 do 60 sekund i odbywa się przy użyciu ciepłej wody i mydła. Powinna po nim nastąpić dezynfekcja rąk.

W prawidłowym myciu rąk pomoże ci poniższa instrukcja.

 1. Zmocz dłonie wodą.
 2. Nałóż mydło tak, aby pokryło całe dłonie.
 3. Złóż dłonie i pocieraj je o siebie wewnętrznymi stronami, wykonując nimi koliste ruchy.
 4. Odwróć lewą dłoń, spleć palce obu dłoni i pocieraj wnętrze prawej wierzchem lewej, jednocześnie czyszcząc przestrzeń między palcami.
 5. Zamień dłonie i powtórz czynność – tym razem pocieraj wnętrze lewej dłoni wierzchem prawej. Nie zapomnij o przestrzeni między palcami.
 6. Ponownie złóż dłonie. Spleć palce. Wykonując ruchy w lewo i w prawo (tak aby dłonie układały się w kształt X), umyj przestrzeń między palcami.
 7. Złóż prawą dłoń w pięść i pocieraj nią wnętrze lewej.
 8. Zamień dłonie i powtórz czynność – teraz lewą dłoń złóż w pięść i pocieraj nią wnętrze prawej.
 9. Obejmij prawą dłonią lewy kciuk i umyj go ruchami obrotowymi.
 10. Zamień dłonie – obejmij lewą prawy kciuk i umyj go takimi samymi ruchami obrotowymi.
 11. Otwórz prawą dłoń i połóż w jej wnętrzu opuszki palców lewej dłoni. Wykonując nimi okrężne ruchy, umyj je wraz z paznokciami.
 12. Zamień dłonie – we wnętrzu lewej dłoni umyj opuszki palców i paznokcie prawej.
 13. Starannie opłucz dłonie z mydła pod bieżącą wodą.
 14. Osusz dłonie papierowym ręcznikiem.
 15. Zakręć wodę, chwytając kurek przez ręcznik papierowy.
 16. Użyj środka do dezynfekcji w sposób zalecany przez producenta.

Higieniczne mycie rąk - instrukcja

Ręce należy wycierać papierowym ręcznikiem, ponieważ w suszarce do rąk gromadzą się bakterie, które wraz z prądem powietrza mogą z powrotem trafić na twoje ręce.

Jeśli korzystasz z publicznej toalety, po umyciu rąk staraj się niczego nie dotykać. Kurek z wodą możesz zakręcić przez papierowy ręcznik, a drzwi otworzyć łokciem.

Czym myć i dezynfekować ręce?

W przypadku częstego mycia rąk najlepiej sprawdzają się wysokiej jakości mydła w płynie – są one łagodniejsze dla skóry niż mydła w kostce, łatwiej też je utrzymać w czystości.

Z kolei do dezynfekcji powinniśmy używać płynów lub żeli zawierających co najmniej 70% alkoholu etylowego, np. żelu do dezynfekcji rąk Purell Advance 500 ml. Dezynfekcję trzeba przeprowadzać starannie – nałożyć na dłonie odpowiednią ilość płynu i wcierać go przez 30 sekund ruchami jak podczas mycia rąk. Po upływie tych 30 sekund dłonie wciąż powinny być wilgotne od płynu – jeśli wysechł, czynność należy powtórzyć.

Dezynfekcję rąk można wykonać nie tylko po myciu rąk, ale też zamiast niego – żel do dezynfekcji (taki jak Purell Advanced 300 ml – dzięki mniejszemu opakowaniu można go mieć zawsze przy sobie) sprawdza się jako zamiennik mycia rąk, na przykład w podróży. Trzeba jednak wcześniej nieco oczyścić dłonie z brudu, choćby przy użyciu chusteczki.

Częste mycie rąk niestety wysusza skórę. Aby uniknąć problemów ze skórą, warto stosować odpowiednie preparaty nawilżające, np. pielęgnującą odżywkę do rąk.

Źródło tekstu: https://verdeavis.pl/poradnik/post/jak-skutecznie-myc-rece-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-myciu-i-codziennej-dezynfekcji-rak

Copyright © . All Rights Reserved