Poznaj historię swojego rodu – o drzewach genealogicznych

Wiedza o dziejów rodziny potrzebna jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o krewnych budujemy świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale nie brakuje i takich, dla których to zdecydowanie za mało. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest doskonałym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca cierpliwości

Stworzenie drzewa genealogicznego – przede wszystkim takiego , które cofa nas kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych członków rodziny pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje znaleźć można w zapomnianych archiwach miejskich i księgach parafialnych. Na ogół można korzystać z nich bez żadnych opłat. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść niemałą opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że cena poszukiwań może też wzrosnąć wraz z nieodzownością podróżowania do kolejnych parafii lub urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je wykonywać?

Na początku wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest potrzebna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią małej wspólnoty, którą są nasi najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż przestajemy czuć się samotni w dzisiejszym świecie. To dlatego aktualnie naprawdę dużo osób podejmuje decyzję o poleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.

Copyright © . All Rights Reserved