Food pairing – gotowanie może być przygodą

Pokaźna porcja informacji o food pairing. Sprawdź koniecznie!

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych połączeń smakowych, nie znaczy to, iż zestawianie ze sobą dań, które na pozór wcale się wykluczają, nie może przynieść interesujących i, co ważne, smacznych wyników. Przekonujemy się o tym raz za razem. Największe oddziaływanie na nasz smak miało bezspornie otwarcie się na inne zwyczaje kulinarne oraz pojawienie się w sprzedaży niedostępnych dotychczas w Polsce artykułów. Dzięki temu choćby zestawienie egzotycznych sosów owocowych z mięsem nikogo już nie zaskakuje. Osoby, które rozsmakowały się w niespotykanych fuzjach smaków w wielu przypadkach rozpoczynają swoje eksperymenty i samodzielnie próbują coraz to dziwniejszych połączeń. Żeby te aczkolwiek dały oczekiwane wyniki, warto wcześniej wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – mieszanie smaków w niebanalną, lecz harmonijną całość

Chcąc, by nasze kulinarne poszukiwania rzeczywiście stały się źródłem ekscytacji i umożliwiały ujawnienie nowych smakowych wrażeń, powinno się postępować zgodnie z zasadami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są wyłącznie wytycznymi, o których należy pamiętać, by aromaty zespalają się w nieprzeciętną, a jednak harmonijną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się umiejętność łączenia ze sobą smaków, które w ogólnym przeświadczeniu uchodzą za kategorycznie ze sobą niewspółgrające. Wszystkie zasady food pairingu są jednakże gruntownie przeanalizowane, a u ich podstaw leży szeroka wiedza z dziedziny biochemii, dotyczącą głównie proporcji konkretnych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko posiłków, ale też napojów (w tym alkoholowych).

Food pairing polega na instynkcie oraz dużej fantazji

Do opanowania food pairingu potrzebne są bujna fantazja oraz wyczucie, aczkolwiek to nie one okazują się najważniejsze. O wiele bardziej liczy się znajomość zawartości konkretnych substancji w ingredientach potraw, jak również tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. Z tej przyczyny rozsądnym pomysłem będzie uczestnictwo w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez profesjonalnego szefa kuchni – głównie dlatego, iż przekazanie niezbędnej wiedzy trwa zazwyczaj kilka godzin.

Lokalizacja:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved