Jak robi się topaz mistyczny?

Szukasz topazu mistycznego? Kliknij tutaj

Niepowtarzalny wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, od lat szczycącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na początku może się wydać, że to odmienny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na działanie gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, którym jest pokryty. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, powstający w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że kamień ma purpurowy kolor, błękitny z kolei jest wynikiem podgrzania topazu bez żadnych domieszek. Doskonałe skutki przynosi obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Syberii.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda również na co dzień. Nie bez znaczenia okazuje się także mnogość barw, sprawiająca, że prościej możemy dobrać biżuterię do konkretnego stroju.

Copyright © . All Rights Reserved