Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Zamów obrączki Kraków.

Dla większości dzień ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy młodą parę do końca życia, a znakiem ich uczucia, wierności i oddania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednak niewiele osób pamięta. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojenne eskapady, niemniej jednak obyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak przykładowo w Iranie, w Szwecji, we Francji albo na Słowenii, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz mierzą obrączki razem, niemniej jednak zwyczaj rekomenduje, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – dopisz imiona małżonka, datę ślubu lub cytat

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się subtelniejszym designem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub stal), które symbolizowały niezłomność miłości. Dziś do ich wytworzenia używa się przede wszystkim złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one także w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub ważny dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved