Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona chirurg stomatolog?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek często powtarzających się stanów zapalnych lub postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.

Copyright © . All Rights Reserved