Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Po więcej informacji o biopsji fuzyjnej skieruj się tu.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina formą oraz wielkością orzech włoski. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważne jest jej regularne badanie. Pomaga to zdiagnozować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, a także wcześnie zauważyć alarmujące zmiany rakowe. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.

Problemy ze wzwodem i mikcją – niepokojące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeśli zauważyli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem i ejakulacją, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, ale także przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju raka. By jednak mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który na ogół trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, stąd pełna procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są później sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, niska krzepliwość krwi czy wszczepione zastawki serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved