Modelowanie rogówki metodą ortokorekcji – co warto o tym wiedzieć?

Kliknij w to miejsce, jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości na temat ortokorekcji.

Czy korzystanie z okularów przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Okazuje się, że przy niewielkiej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się zbędne, gdy postanowimy postawić na ortokorekcję.

Ortokorekcja jako alternatywa dla laserowego leczenia krótkowzroczności

Wady wzroku takie jak astygmatyzm czy krótkowzroczność są kłopotliwe i są w stanie zauważalnie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować z pomocą lasera, lecz duży odsetek osób rezygnuje z takiego zabiegu ze strachu przed laserem albo wprost ze względu na brak środków finansowych. Nie oznacza to natomiast, iż są one zasadniczo skazane na zakładanie okularów i obserwowanie powolnego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i spowolnić jej rozwój przy użyciu ortokorekcji – niechirurgicznej, bezpiecznej, i – co kluczowe – efektywnej procedury polegającej na modelowaniu kształtu rogówki w trakcie snu. Jak to przebiega? Kiedy osoba, która włożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki wpływają na nabłonek rogówki, zmieniając jej krzywiznę poprzez stosowne jej spłaszczenie i tym samym likwidują przyczynę wady wzroku. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest wyczuwalne nieraz już na następny dzień po ich pierwszym użyciu. Trzeba jednakże zaznaczyć, iż rezultat nie jest permanentny jak po laserowej korekty wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy codziennym korzystaniu z ortosoczewek i, rzecz jasna, skrupulatnym stosowaniu się do zaleceń optometrysty, bowiem w przeciwnym przypadku może dojść do powikłań. Zmiana kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest kompletnie odwracalna – po zaprzestaniu zakładania szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca po pewnym czasie do swego poprzedniego kształtu.

Czy dzieci mogą poddać się ortokorekcji?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka osoby w różnym wieku, również kilkulatków. Całe szczęście soczewek ortokorekcyjnych mogą używać dzieci, które ukończyły 7 lat, dzięki czemu codziennie mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich rówieśnicy ze zdrowym wzrokiem. Wypada jednak wiedzieć, iż użycie z ortosoczewek jest niemożliwe przy krótkowzroczności powyżej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego człowieka jest inny, dlatego soczewki używane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po przygotowaniu topografii rogówki oraz szczegółowym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to np. stożek rogówki czy infekcja oka.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved