Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących korekcji stożka rogówki? Wejdź na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to dolegliwość, która w znacznym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być przyczyną innych schorzeń oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak zatem winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – na czym polega schorzenie?

Rogówka to transparentny element oka, który silnie koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednak ma mnóstwo nocyceptorów. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie światła. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, czasem występuje też podwójne widzenie. Choroba ta często współistnieje z innymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście obecnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie choroba jest adiustowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, później jakkolwiek potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – zabiegi wszczepienia pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking

Korekcję stożka rogówki prowadzi się za pośrednictwem przeróżnych procedur medycznych. Obecnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Świetne efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie krótkowzroczności czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie wyeliminuje wadę wzroku.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved