5 powodów, dla których warto używać narzędzi finance automation w firmie

Badanie przeprowadzone przez McKinsey & Company wykazało, że przy użyciu dostępnych technologii można zautomatyzować nawet 45% czynności wykonywanych obecnie przez pracowników. Dotyczy to również firmowych finansów. Zobacz, jak finance automation może pomóc Twojej firmie.

Mniej czasu spędzanego na żmudnych, powtarzalnych zadaniach

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej czy pracownikiem działu finansów w dużym przedsiębiorstwie – wiele powtarzających się obowiązków związanych z płatnościami można zautomatyzować dzięki rozwiązaniom finance automation. Wcale nie chodzi tu o pozbawianie ludzi pracy i zastąpienie ich programami. Umiejętności pracowników można wykorzystać o wiele lepiej niż na ręczne wprowadzanie danych i obsługę płatności. Mowa tu o zaangażowaniu ich w procesy strategiczne, a także zaawansowane wnioskowanie na podstawie surowych danych finansowych.

Poczucie kontroli nad finansami w firmie

Kontrola nad firmowymi finansami wymaga nieustannego monitorowania wpłat, przypisywania ich do odpowiednich faktur i przypominania kontrahentom o zaległościach. Aby na bieżąco kontrolować sytuację, trzeba poświęcać na to czas każdego dnia. Na szczęście, tu również z pomocą przychodzą narzędzia finance automation, które takie czynności wykonują automatycznie na podstawie wprowadzonego scenariusza działań.

Przy okazji firmowych pieniędzy, warto wspomnieć o bezpieczeństwie. Skoro aplikacje automatyzujące obsługę płatności pobierają dane z kont bankowych, to oznacza to, że logują się do nich tak jak właściciel i mogą dokonywać na nich zmian?

Nie. W przypadku aplikacji FlowMo, wykorzystywana jest oferowana przez wybrane polskie banki usługa płatności masowych – mass collect. Dzięki niej, każdy kontrahent otrzymuje swój indywidualny numer rachunku, na który dokonuje płatności. Rozwiązanie pozwala na prawidłową identyfikację kontrahenta przez system bez względu na to, w jaki sposób dokonał płatności (przelew, gotówka na poczcie, wpłata w banku itp). Informacje o płatnościach zapisywane są w specjalnym pliku dostępnym dla użytkownika i zewnętrznych aplikacji. To właśnie dzięki niemu aplikacja zasilana jest danymi o płatnościach.

Spokój ducha

Tradycyjne monitorowanie należności ma wiele wad. Po pierwsze, na bieżąco trzeba sprawdzać historię konta i powiązywać wpłaty z wystawionymi fakturami, aby ewentualne zaległości zauważyć odpowiednio wcześnie. To łatwe, jeśli takich płatności w skali miesiąca jest kilka, ale gdy jest ich kilkanaście razy więcej, to staje się to czynność czasochłonna – wtedy łatwo o pomyłki. Po drugie, kontakt z niepłacącymi klientami najczęściej nie przynosi rezultatów i staje się powodem zdenerwowania.

W aplikacji FlowMo zostały zaimplementowane skuteczne heurystyki upominawcze, które powstały na podstawie wieloletnich analiz zachowania dłużników. Użytkownik może wybrać jeden z kilku scenariuszy przypomnień i dostosować go do swoich potrzeb.

Dokładne analizy i raporty

Nawet najlepszym ekspertom zdarzają się pomyłki i przeoczenia – zwłaszcza pod wpływem zmęczenia. Literówka lub nieprawidłowe zaokrąglenie liczby może zaburzyć wyniki raportu.

Aplikacje finance automation potrafią integrować się z programami księgowymi i kontami bankowymi, pobierać z nich niezbędne informacje, a następnie zaprezentować je w jednym miejscu i w różnym kontekście. Dzięki takim rozwiązaniom, zespół finansowy będzie mógł poświęcać mniej czasu na gromadzenie danych, a więcej na ich analizę.

Poprawa płynności finansowej

Skuteczniejsze egzekwowanie płatności od klientów przyczynia się do poprawy płynności finansowej firmy. Dodatkowo jest to proces, który raz skonfigurowany działa całkowicie automatycznie. W przypadku aplikacji FlowMo, poprawa terminowości wśród klientów otrzymujących faktury była widoczna już po 3 miesiącach korzystania z tego narzędzia.

Automatyzacja finansów nie jest już odległą przyszłością – to rzeczywistość. Duże korporacje automatyzują procesy finansowe, aby jeszcze lepiej wykorzystać umiejętności swoich pracowników w zadaniach, których automatyczne wykonywanie nie jest możliwe. Finance automation wkracza też do świata małych firm, a nawet freelancerów. Rozwiązania takie jak FlowMo dla mniej wymagających użytkowników dostępne są zupełnie za darmo, a dla tych, którzy potrzebują więcej opcji – w formie atrakcyjnych pakietów prepaid, doładowań punktowych prepaid, a także rozliczenia postpaid.

Źródło tekstu: https://flobo.io/finance-automation/5-powodow-dla-ktorych-warto-uzywac-narzedzi-finance-automation-w-firmie/

Copyright © . All Rights Reserved