Srebrne monety bulionowe – czy warto w nie inwestować?

Zobacz monety bulionowe srebro na goldbroker.pl.

Monety bulionowe, zwane również monetami lokacyjnymi, to dodatkowa opcja dla osób pragnących lokować swoje finanse w kruszce. Naturalnie, najpopularniejszym metalem szlachetnym również w tym obszarze inwestycji jest złoto, niemniej jednak w ostatnim okresie coraz więcej państw wybija monety bulionowe ze srebra, które błyskawicznie zdobyły gorliwych sympatyków, zwłaszcza pośród inwestorów z nieco mniej zasobnym portfelem.

Srebrne monety bulionowe – wartość mocno powiązana z aktualną ceną kruszcu

Można rzec, że monety bulionowe ze srebra są wręcz nowością inwestycyjną. Wytwarzane są przez mennice kilku krajów, i to dopiero od lat 80-tych poprzedniego wieku (pojawiły się jako pierwsze w Chinach, w Kanadzie oraz w Meksyku). Mimo, że są popularne wśród inwestorów od prawie pół wieku, ich oferta nie jest nadal tak obszerna jak pokrewnych złotych monet. Srebro bulionowe jest jednakże znakomitym wyborem dla osób pragnących zdywersyfikować swoje środki finansowe, a które nie mogą pozwolić sobie na lokatę środków w platynę bądź złoto lub które obawiają inwestycji w odpowiednio droższe monety kolekcjonerskie ze srebra. Dlaczego monety bulionowe uznaje się za rozsądniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z tego samego metalu szlachetnego? Cena nabycia monet kolekcjonerskich w roku wprowadzeniu do sprzedaży zawsze zauważalnie przewyższa cenę kruszcu, z którego zostały wytworzone. Ma na to wpływ głównie ogólny wydatek poniesiony przez mennicę na wybicia monety (między innymi opracowanie przez artystę niepowtarzalnego wzoru oraz wykonanie stosownych sztanc). Nie bez znaczenia jest dodatkowo to, iż numizmaty kolekcjonerskie emitowane są w limitowanej ilości sztuk, co od razu zwiększa na nie popyt. Nie gwarantuje to jednakże, że z biegiem lat ich wartość będzie stopniowo rosnąć! Należy mieć na uwadze, iż tak jak każdy okaz kolekcjonerski, monety takie są warte tyle, za ile zechce je nabyć przyszły kupiec. Tymczasem monety bulionowe ze srebra nie mają aspektu kolekcjonerskiego (ich design zmienia się niesłychanie rzadko i nie mają określonego nakładu), stąd ich wartość mocno związana jest z wartością rynkową srebra.

Jaka jest najpopularniejsza waga srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest tanim metalem inwestycyjnym, z tej przyczyny monety bulionowe z tego kruszcu rzadko emitowane są w nominale niższym niż 31,1 g, a więc 1 uncja trojańska. I mimo, że nominał 1 oz oraz próba srebra .999 to generalnie standard dla tych monet, na rynku kupimy również monety o wadze 3 oz, 10 oz czy 500 g. W sklepach mających w swojej ofercie srebro inwestycyjne bez trudu dostaniemy rozpoznawalne na całym globie australijskie Kangury, angielskie Britannię oraz austriackich Wiedeńskich Filharmoników o nieszablonowym nominale 1,5 €.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved