System bankowy SWIFT – co to?

Zajrzyj na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby otrzymać informacje dotyczące systemu bankowego SWIFT.

Mimo, że de facto codziennie korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Po co nam system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Polsce korzysta się też z systemów: SORBNET, SEPA oraz Express Elixir.Na świecie wdrożone są też różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze jednego państwa.

Co jest w związku z tym główną zaletą systemu SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved