Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Chcesz nabyć łańcuchy na koła? Sprawdź ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi. Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Aby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved