Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji

Jedną z pierwotnych metod ekspresji artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze jej formy zaistniały już w okresie prehistorycznym i od tamtej pory towarzyszą nam w rozmaitych dziedzinach naszego życia. Widzimy je głównie tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w muzeach, w galeriach i w świątyniach, ale też w przestrzeni publicznej: w gmachach firm, na rynkach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Wszechobecność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie całkiem orientujemy się, że dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy widujemy praktycznie na każdym kroku. W naszym wpisie przytoczymy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Rzeźby z brązu w miejscach publicznych

Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli przedstawiają ogromne wartości artystyczne i estetyczne, częstokroć są przez publiczność traktowane jako norma – na terenach miejskich (choć nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogródkach, na zieleńcach bądź na ulicach, widoczne są wszak w większości krajowych miast. Poza tym nagminnie można je zobaczyć także w wielu budowlach. Są dekoracją m.in. w biurach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Kto je przygotuje?

Podane wyżej przykłady dotyczą głównie masywnych, nieruchomych rzeźb. Aczkolwiek jest to mniejsza część wszelkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak drobne dzieła, stworzone z myślą o prywatnym użytku – na przykład medale, nagrody na zwycięzców turniejów oraz popiersia na zamówienie. Inicjatorzy różnego typu turniejów sportowych bądź eventów mają dość łatwe zadanie, bowiem kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest ogromnym wydatkiem, a ich stworzenie należy po prostu zlecić profesjonalnemu rzeźbiarzowi.

Copyright © . All Rights Reserved