Jak przygotować się na trekkingi?

Dowiedz się więcej o trekkingi Himalaje

Wędrówki po wysokich górach kojarzymy szczególnie z bardzo wykwalifikowanymi wspinaczami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne okazują się zazwyczaj specjalistyczne umiejętności – w wielu pasmach poprowadzono bowiem trasy, z jakimi upora się każdy miłośnik gór – jeżeli rzecz jasna będzie wyposażony w właściwe akcesoria, tj. buty z właściwą podeszwą oraz kijki zapewniające przyczepność na stromych nawierzchniach. Na najtrudniejszych fragmentach niezbędna okaże się też obecność dobrego instruktora, bo ten pokaże, jak korzystać z opcjonalnego, gwarantującego ochronę sprzętu. W jakich sytuacjach jednak okaże się on potrzebny? W jakich miejscach zazwyczaj organizowane są trekkingi?

Trekkingi na trudniejszych trasach

Trekkingi są czasem prowadzone w bardzo technicznym terenie, co powoduje, iż potrzebne stają się akcesoria ułatwiające pokonanie trasy. Najważniejszymi wśród nich są niewątpliwie raki, ponieważ zapewnią stabilizację nawet na ośnieżonych trasach – a na wysokich górach uświadczyć je można także wiosną. Na wysokich podejściach pomocny okazuje się również czekan. Do obsługi obu narzędzi niezbędne są odpowiednie umiejętności – dlatego nieobyci klienci na trekkingi muszą wybrać się wraz z instruktorem, który powie im, jak bezpiecznie przebyć trasę.

Trekkingi – gdzie są najpopularniejsze?

Trekkingi pozwalają na zwiedzenie szczególnie ciekawych szczytów na świecie, a te zazwyczaj okazują się niedostępne dla większości turystów. Najchętniej prowadzone są w wysokich górach – polscy górołazy chętnie wyjeżdżają w słowackie Tatry, a także do Włoch czy na skandynawskie fiordy. Dużym zainteresowaniem wśród miłośników trekkingu cieszy się też Kilimandżaro oraz Andy w Peru. Ci z nas, którzy mają już jakieś doświadczenie w chodzeniu po górach mogą zaś udać się w Himalaje – trekkingi organizowane są tam m. in. u podnóża Broad Peak oraz Everestu.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved