Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Więcej o badaniach psychologicznych Bielsko Biała - zajrzyj w to miejsce.

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved