Kursy ochrony danych osobowych niezbędne dla administracji

Pierwszym oficjalnym dokumentem w naszym kraju, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także dziś definiuje ona ten termin oraz mówi, jak należy ich używać. Według ustawy dane osobowe to wszystkie informacje, jakie umożliwiają zidentyfikowanie danego obywatela bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem datę urodzenia, imię i nazwisko czy miejsce zamieszkania, lecz też tak zwane dane wrażliwe – m. in. wiadomości o religii, ewentualnych sprawach sądowych oraz chorobach. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, iż dzięki internetowi ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie łatwe.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Niektóre obracają wyłącznie danymi swoich pracowników, inne natomiast uzyskują dostęp również do danych klientów. We obu przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to naprawdę istotne, bowiem po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć poważne kary – po pierwsze pieniężne, lecz w niektórych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – przebieg

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników administrujących takiego typu informacjami – będą to m. in. specjaliści z archiwów, do spraw rekrutacji lub HR. W jego koszty zaliczają się również materiały pomocnicze, dzięki którym kursanci szybciej przyswoją wiadomości. Po ukończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić ochronę informacji, kursanci dostają właściwe świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zwykle zamykane są tego samego dnia.

Copyright © . All Rights Reserved