Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Chcesz nabyć okna zabytkowe? Odwiedź tę stronę

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo lepiej niż te wytwarzane współcześnie więc są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy wizualne to oczywiście ich nie jedyna mocna strona, zaś na ich cenę w znacznej mierze rzutuje także wiek. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna muszą być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w sklepach materiałów. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić takie prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, a to powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, z użyciem których możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który wykazuje mnóstwo atutów, lecz potrzebuje częstych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego względu tak ważne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta wymaga wysokich umiejętności – ten typ okna charakteryzuje się bowiem użyciem wielu, obecnie już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved